REÇEL

Bayrak mıdır Başörtüsü?

Başörtüm neyi simgeliyordu? İki yandan çekiştirilirken nasıl da hiç yırtılmadan kalabiliyordu?

Konuk Yazar: Nebiyefotowarung
Başörtüm neyi simgeliyordu?
İki yandan çekiştirilirken nasıl da hiç yırtılmadan kalabiliyordu?
İki zıt grup, iki kamp, iki düşman arasında kalan, hem de en az 80 yıldır hiç durmadan. Birini baştan alan, birini başa koyan, hep bir başrol oyuncusu siyaset sahnesinde. Özel ve kamusal alan ayrımını kendisiyle öğrendiğim. Muhafazakâr erkeklerin ‘bacı’sı kılan, aydın kadınların kurtarılmayı bekleyen cahili.
Başörtüm neyi simgeliyordu?
Müslüman erkeklere göre biz İslam davasının şanlı mücahideleri idik, bayraktı başörtümüz. Biz kapılardan çevrilirken, onlar hep içerdeydi hâlbuki. Biz başörtülerimizi övgüleriyle büyütürken, onlar sakallarını kısaltıyordu durmadan. Biz İslam’ın aziz davasını başımızda taşırken(!), onların sorumluluğu yoktu.
Arkadaşım, staja gittiği ortaokulun müdürünü bir diğer hocaya şöyle derken işittiğinden bahsetti; ‘Başörtülü kızlarımızı toplayıp bi’ konuşalım hocam, onlar artık İslamı temsil ediyorlar, davranışlarını ve tavırlarını ona göre düzenlemeleri gerekiyor. Bla bla bla…’ Hayır, bunu duyunca şaşırmadım, o kızlar için üzüldüm diyebildim sadece. Yıllarca bize telkin edilen saçmalık şimdiki çocuklarda da devam ettiriliyordu. Bin yıllık gelenek ve Allah’ın vahyi sırtına yüklenen kadınlar ve kızlardan bekleniyordu tüm fedakarlık. Çünkü kadın vatandı, kadın anaydı, kadın toplumu oluşturan ilk basamaktı. Onun için bir sürü panel ve seminerde, erkekler MÜSLÜMAN KADIN’ı konuşuyor ve nasıl olması gerektiğini söylüyorlar, ona bir şekil çiziyorlardı. Elbette ne kadar İslamı temsil etsek de, noter tasdiki erkeklerin elindeydi. Onların verdiği kalıba uymayan kadın; itaatsizdi, fitneydi, feministti, huysuzdu hatta çoğu zaman başörtünün adını lekeliyordu. Erkekler İSLAM’dı, kadınlar İslamın temsili, bayrağı, sancağı, mayınlı bölgeye sürülecek denek insanıydı bazen de.
Başörtüm neyi simgeliyordu?
Allah ne diyordu bu duruma? Ya ben? Başımı örtmem neyi gösteriyordu? Benim için diğer emirlerden bir farkı yoktu başörtüsünün, Allah’ın bir farzıydı sadece tıpkı namaz gibi, oruç gibi, domuz etini yememek gibi. Ama öğretiler başka bir şey istiyordu, kalıplarımız ve maskelerimiz arkasında günâhsızlığa oynamamızı bekliyor ve bizi insani olandan alıkoymayı hedefliyordu. Başörtülü kız bisiklet mi sürer? Başörtülü kız kahkaha mı atar? Başörtülü kız koşuyor muuu? Başörtülü kız sevgilisini mi öpmüş? Başörtülü kız sigara mı içermiş? Başörtülü kız küfrediyor, pantolon giyiyor, bizi eleştiriyor, başörtülü kız gitar çalıyor, şarkı söylüyor! Kıyametin kopması başörtülü kızın parmak uçlarında, ahirette hepimiz başörtülü kızın yaptıklarından sorumluyuz diyorum size neden onları uyarmıyorsunuz boyuna?
Ben ve birçok Müslüman başörtülü kadın artık sadece kendimizi temsil etmek istiyoruz, İslam’ın temsiliyetini siz üstlenebilirsiniz beyler.
Not: “Başörtüm neyi simgeliyor? – 2” pek yakında…

Konuk Yazar

2 yorum

  • inanmayan bir insan olarak yazılarınızı çook sami buldum .ister ateist, ister budist, ister müslüman ve ya her neyse kadının her anlamda hemcinsinin yanında olması gerektiği düşüncesindeyim. müslüman ama başı açık bir kadının peçeli bir kadının arkasından sırf peçesi yüzünden etmediği hakaretin kalmadığı, iki yüzlülüğün, kutuplaşmanın tavan yaptığı bu ortamda olan her zaman kadına oluyor :(