REÇEL

Meryem’in Cesaretinin Düşündürdükleri

Ama ben Meryem’in kendileriyle beraber namaz kılmasından haşyete kapılanları, bugün kadınları sosyal hayatta gördüklerinde aynı dehşete düşen suratlarından tanıyorum. Hak talebinde bulunan bir kadın gördüklerinde hemen televizyonlara koşup nutuk çekmelerinden tanıyorum.

Konuk Yazar: nuref

Bir ara CD ve DVD’leri ile her eve giren ve sonra Kanal 7’nin baş tacı edip tekrar tekrar oynattığı Hz. Meryem dizisini bilirsiniz. Bilemediyseniz de iki üç tuşla bulabilirsiniz tüm bölümlerini.

İşte herkesin diziyi sürekli izleyip durduğu zamanlarda ben henüz ilkokuldaydım. Özellikle küçük Meryem idolüm olmuştu. Evde bulduğum şeyleri üzerime geçirip Meryemcilik oynamaya bayılırdım. Evdekiler de beni izlemeye bayılırdı. Sonra oyuncaklarımı unuttuğum gibi, Meryem’i de unuttum. Büyüdüm.

Bir gün rastgele aklıma geliverdi, bulup tekrar izlemeye başladım. Meryem’in büyük hali meğer küçükken hiç dikkatimi çekmemiş. Bu sefer de büyük Meryem’i hayran hayran izledim. Sonra bir bölümde bir ses ona mabeddekilerle birlikte namaza durmasını söyledi. Kadınların bakmasının bile yasak olduğu bir mabed… Meryem kalktı, yürüdü, merdivenleri çıktı, mabede girdi, namaza durdu. İçerideki erkeklerin onu fark etmesi saniyeler sürdü. Meryem’in kendileriyle beraber namaza durduğunu görünce öyle dehşetli bir bakışları vardı ki, bana çok tanıdık geldi. Hele sonrasında Zekeriyya, onu dövdüklerini söyleyince bu tanışıklık karşısında gözyaşlarımı tutamadım.

Yalnızca bir dizide geçen ve gerçekliği müphem olan böyle bir olaydan, böyle bir tanışıklık çıkarışım belki de çok zorlama gelecektir birçoklarına. Ama ben Meryem’in kendileriyle beraber namaz kılmasından haşyete kapılanları, bugün kadınları sosyal hayatta gördüklerinde aynı dehşete düşen suratlarından tanıyorum. Hak talebinde bulunan bir kadın gördüklerinde hemen televizyonlara koşup nutuk çekmelerinden tanıyorum. Camide “kadınlar mahfilinin” dışında namaza duran bir kadın gördüklerinde namazını durdurmalarından tanıyorum. Kendilerinden daha çok sesi çıkan bir kadın gördüklerinde o sesi bastırana kadar bağırmalarından tanıyorum.

Size de tanıdık geldi mi?

Hatırlatayım; dizide Meryem, odadakiler tarafından dövülerek kovuluyor. Eminim şimdi daha tanıdık gelmiştir.

Konuk Yazar

3 yorum

  • O kadar tanıdık ki hem de hiç zorlama değil, ben de hiç zorlanmadım sizi okurken bugünle özdeşim kurmakta. Kısa ama çok etkileyici bir yazı olmuş. Kadının adı gibi kendilerinin adı gibi kalın puntolu olmasın istedikleri gibi, cismi de ibadeti de kendilerininki gibi aleni, açık olmasın istiyorlar. Dindar (!) erkeklerin “bize” yaptıklarının hesabının sorulacağı günü özlemle.