REÇEL

Hepinizi Eşekler Kovalasın

İçinde “tecavüz” geçen hiçbir şeyde (mevzu ne olursa olsun) gülüp eğlenilecek bir taraf göremiyor vicdanım.

Konuk Yazar: Sümeyye Şahin

İşbu yazı şu video* üzerine yazılmış olduğundan, okumaya başlamadan evvel videoyu izlemeniz tarafımdan siz değerli reçel okuyucularına salık verilir efendim.

Hayvanlar aleminde “tecavüz” diye bir kavram olup olmadığını bilmiyorum ve işin o kısmını hayvan sosyologlarına bırakıyorum fakat var olduğundan emin olduğum bir şey varsa o da insanoğlunun varoluşundan beri doğal yaşama müdahale ederken en ufak bir vicdan azabı yahut hadsizlik hissetmemesine sebep bencilliği. Bu olayda bir tecavüz söz konusuysa, o da içgüdülerinin esaretindeki hayvanların sahibinin kontrolünün dışında dilediğince çiftleşme hakkına yapılmıştır kanaatimce. Zaten sahibi de olayı aslında “tecavüz” diye nitelendirmenin çok da doğru olmadığını dile getiriyor. Fakat muhtemel reyting kaygısıyla ve dikkat çekici olması amacıyla haber başlığı ısrarla ve büyük puntolarla ‘TECAVÜZ EDİLEN ATLAR’ şeklinde resmen gözümüze sokulmuş. Gelelim esas meselemize. İçinde “tecavüz” geçen hiçbir şeyde (mevzu ne olursa olsun) gülüp eğlenilecek bir taraf göremiyor vicdanım. Kaldı ki Cüneyt Özdemir gibi kendinden geçerek olayı nasıl da “çohomik knk xd” bulduğunu ispatlayabilmek adına dizlerine vura vura nefessiz kalarak kendisini parçalarcasına bir kahkaha krizine girmek… Gözümde o an lisedeyken okulda, onun haricinde sokakta, okul çıkışlarında, otobüs duraklarında vs. hasbelkader “erkek muhabbeti” lerine şahit olduğum, bazen ruhu, bazen hem ruhu hem bedeni ergenliğin nirvanasında, telefonundaki arama zil sesi yahut otobüs (bildiğiniz İETT VE ÖHO’larda bile duydum) veya şahsi aracının korna melodisi internette bilinen adıyla ‘Nuri Alço operasyon müziği’ olan her yaştan erkekten hiçbir farkı kalmadı. Ortalama Türk erkeği profilinde hormon sütunu peak yapmış bir Ozon Can, bir Kamil Berk, bir Hasan Arda, bir Tonguç Nuri oluverdi adeta.

Entelektüel seviyesi yahut akademik titri ne kadar yüksek olursa olsun (etnik kökeninden bağımsız olarak) en kalburüstü erkeklerin bile bir araya geldiklerinde çevirdikleri geyiğin kamyoncu kahvesi üslubu ve içeriğinden çok da farklı olmadığını bilecek kadar yaşım ve birikimim var. Yani sanmayın ki bu videoda görüp işittiklerim bende bir şaşkınlık ve hayal kırıklığı yarattı. Dikkat çekmek istediğim tek nokta kullanılan eril dilin toplumumuzun kanayan yarası olan kadına şiddeti farkında olarak veya olmayarak meşru ve sempati duyulabilir olarak lanse etmesi. Tecavüzcü Coşkun gibi Yeşilçam’ın utancı ve alnındaki kara leke olması gereken bir karakterin adı geçirilerek; milyonlarca kadının, erkeğin, çocuğun, hayvanın ruhunda ve bedeninde çoğu zaman onarılamaz yaralar açmış ve iz bırakmış bir travmanın, “tecavüz”ün, ismi kullanılarak sözde mizahi habercilik yapılması. Eminim tepkimi az bilinen efsane duyarlar” olarak nitelendirip abarttığımı söyleyenler olacaktır. Video 7 sene öncesine ait olduğu için zaman aşımına uğraması gerektiğini düşünenler de. Buna karşın medya dilinin toplumları şekillendirmede ne kadar etkili olduğunu naçizane hatırlatır, hepinize esenlikler dilerim.

 

*Dipnot: Video eski tarihli olsa bile aynı zihniyetin, şiddet dilinin ve onun getirdiklerinin o zamandan günümüze artarak ve de güçlenerek varlığını sürdürmesi beni bu yazıyı yazmaya iten en önemli sebeptir.

Konuk Yazar

3 yorum

  • Ne de hakli bir yazi. Ne yazik ki erkek egemen sozumona toplumun espri anlayisi. Videoyu izlerken en ufak bir tebessum olusmadi bende acikcasi sonuna kadar da izleyemedim.
    Ve ne yazik ki ayni videoyu izleyen erkeklerin halet-i ruhiyesini tahayyul edebiliyorum.
    Boyle konular, sacma espri anlayisi ve kufurler her zaman mide bulandirici olmustur benim icin ve ne zaman en ufak bir kufur duysam etrafimdaki bir erkekten direk cizerim ustunu. Cunku bilincaltinin yansimasidir o kufurler ve seviyesizligin gostergesi. Ne kadar okursa okusun akli fikri cinselligin otesine gidemeyen zihniyetler.
    Su da bir uzucu gozlem ki eskiden erkekler sadece boyle idi. Ne yazik ki simdi genc kizlar da erkekleri aratmayacak derecede seviyesizlesiyor, cinsellik muhabbetleri ,donen kufurler, en cok da buna uzuluyorum. o kadar narin, guzel, guclu topluma yon verebilecek varliklariz kadinlar olarak ama boyle boyle kayboluor genclik de. Erkeklerde ne kadar cirkin ise kadinlarda da o kadar cirkin.

  • Deliha filmini kadın bir komedyen yapmış, yazmış oynamış ne güzel diye izlemeye başladım( izlemem genelde yeni dönem türk komedilerini) ve tecavüzü komedi unsuru olarak kullandığı sahnede çok çok şaşırarak kapattım filmi. Mağdur taraf erkek diye heralde komik olur sorun olmaz sanmış, korkunçtu. Bence çok güncel ve konuşulması gereken bi meseleyi yazmışsınız, teşekkürler..