REÇEL

Hande Kader’e Ses Ver

Hande’yi darlayan, boğan, yakan eller her gün hepimizin boğazına daha çok yaklaşıyor.

Screenshot 2016-08-17 23.01.22

Yazar: Feyza

Az önce çocukları yatırdım. Bilgisayarın başına geçip Hande Kader’in öldürülmesiyle ilgili röportajı okudum. Sonra çocuklardan biri gelip “Karanlık beni biraz korkuttu anne” dedi. “Tamam” dedim. Açtım ışığı. On dakika sonra baktım uyumuşlar.

Ne zaman bir kadın cinayeti haberi duysam, çocuklarımın korkuları gelir aklıma. Herkes, bir annenin bir babanın evladıdır. Korktuğunda sığınacak birini arar. Büyüdükçe sığınılacak insanlar azalır. Hele çizgiyi aştıysa dünyada aldığı nefes bile fazla gelir. Öyle ki son nefesini vermeden, nasıl bir yerden gittiğini iyice bellesin diye, dünyanın bütün pisliğini üzerine atmaları gerekir. Tecavüz edilir. Dövülür. Öldüğü yetmez bir de yakılır. Evet, yakılır. Tecavüzcüsüne, işkencecisine ölmüş bedeni bile fazla gelir. 

Bu katillerle, tecavüzcülerle aynı gökyüzü altında nefes alamıyorum. Hande’yi darlayan, boğan, yakan eller her gün hepimizin boğazına daha çok yaklaşıyor. O yüzden tüm kadınlıklarımızla, tüm seslerimizle kadın ve trans cinayetlerine isyandayız.

Bu devran da dönecek elbet…  

#HandeKadereSesVer

Feyza |REÇEL

6 yorum

  • Yorgun olduğum için erken uyuyorum. Gece uyandığımda elime telefonu alıyor ve facebooka giriyorum. Ana sayfama düşen paylaşımlar var. Sol görüşlü olduğunu bildiğim arkadaşlarım Hande Kader’e ses ver paylaşımı yaparken sağ görüşlü arkadaşlarım enkaz altından yeni çıkarılmış Halepli Ümran’ı paylaşıyor. İnsanlığımız ne kadar ideolojik. Enkaz altında kalmak ya da yakılmak? Bir seçim mi yapmak gerekiyor? Duygularım birbirine karışıyor. Öfke mi hüzün mü bilemiyorum. İki yüzlü buluyorum insanlığımızı. Bir şeyler söylemek, yapmak, yazmak istiyorum. Yapamıyorum. Kalkıyorum valizimi topluyorum. Bilgisayarımı açtığımda bir şeyler okusam ya diyorum ve reçeli açıyorum. Feyza’nın yazısını görüyorum. Heyecanlanıyorum. Çok şükür yalnız değilim. Teşekkür ederim…

  • Başörtülü bir kadın öldürüldüğünde haberlerde kadını tanımlarken başörtülü diyerek mi dikkat çekilmeye çalışılıyor? Yahut “işte başörtülülere yaşama hakkı tanınmıyor!” diyerek mi servis ediliyor? Bir Kürt kadın koca şiddetine maruz kalıp öldürüldüğünde yine onun kürt kimliği öne çıkarılarak belirsiz bir kitleye hitap edilerek duyar mı kasılıyor? Hayır. Neden Kader’in translığını öne sürülerek insanlardan ekstra bir duyar bekleniyor? Kader’i bir idoloji mi öldürdü? Hayır. Uçkuruna sahip çıkamayan ahlaksız bir cani öldürdü. Trans olduğu için öldürüldüğüne dair kanıt var mı? Onlarca hayat kadını öldürüldüğünde hadi hadi bunu da paylaşın diyor musunuz? Hayır. Kaderin ölümüne dair onu özel kılan ne? Halepli Ümranı bombalayan küresel bir katliamla cinsel kaynaklı bir katli nasıl kıyaslarsınız?