Genel

Bana Bir Kerecik “Müslüman” Der Misiniz?

Konuk Yazar: nisamor

Tesettürü başörtüsü olarak algılamayan müslüman bir kadınım. Yanlış okumadınız; öyle ayetleri okumadığımdan, düzgün anlatanım olmadığından ya da iman eksiliğimden falan değil, baya baya başörtüsü örtmeyi tercih etmiyorum. Kafanızda bir müslüman canlanmadı değil mi?

Bu ülkede başörtüsü maalesef ki mücadelesi verilen bir şey oldu. O dönemlerin kadınları ve bazı erkekleri gündelik yaşamlarından, eğitimden başlayarak bir çok alanda inanılmaz sıkıntılar yaşadılar ve travmaları oldu. Şimdi ben nasıl olur da kendine müslüman diyen bir kadın olarak bu davaya sahip çıkmam ve başörtüsü örtmem? Yıllarca omuzlarıma bu haklı davanın travmaları yüklendi durdu. Kendi ailemden ve akrabalarımdan başlayarak etrafımda bir çok insanın o dönemlerde yaşadığı sıkıntılara şahit oldum ve daha ortaokul çağlarımda başörtüsü örttüğüm zaman başıma gelecekleri ve bunları nasıl bertaraf edeceğimi dinledim. Kimse bunu tercih edip etmek istemediğimi sormuyordu. Gerçi o yıllarda, büyüdüğümde ben de başörtüsü takacağımı zannederdim. Çünkü “normal” olan oydu, müslüman kadın demek başörtüsü demekti. Lise yıllarımın sonlarına doğru başörtüsüne gelen özgürlük alanının genişlemesiyle birlikte artık üniversitede özgür olacağımı ve başörtümü takabileceğimi dinlemeye başladım. Kırılma noktasını burada yaşadım. Yasaklardan değil, kendi tercihimden ötürü başörtüsü takmak istemediğim gerçeğini uzun yıllar etrafımdaki kimse hazmedemedi. En başta sorgulanan şey “imanım” oldu. Müslüman kimliğim, tercihimin ifadesiyle beraber elimden alındı. 

Yasaklara kadar başörtüsünü örtüp örtmemek meseleyken sonrasında bunu nasıl örttüğün gündeme oturdu. Başörtülü kadınların müslümanlık dereceleri kimileri tarafından giydikleri pantolonlarla etek boylarıyla, saçının telinin gözüküp gözükmemesiyle, dinlediği müzikle, okuduğu kitapla ve bitmek bilmeyen pek çok unsurla derecelendirildi. Bu mücadele başörtülü kadınların kafalarına göre tesettürü şekillendirmeleri için mi verilmişti, bu ne hadsizlikti? Başörtüsüz kadın bu klasmanda müslüman dahi olamadı. Öyle ki imanından asla şüphe edilmeyen babamın arkadaşları kendi başörtülü kızlarında kendilerince gördükleri sıkıntıları(!) anlatırken “bizimkiler böyle, seninki zaten…” şeklinde cümleler kurdular ve o “zaten”ler benim ve başörtüsüz müslüman kadınların görünen tek yanı oldu.

Üniversite ortamıyla beraber bu “müslüman olamama” hali katlanarak devam etti. Bulunduğum ortamlarda alkol alan arkadaşlarımın inancım gereği içmediğimi öğrendiklerinde yaşadıkları şok ve devamında gelen ısrarla içirme çabalarıyla, camide namaz kılmak içim üzerime aldığım örtümden başörtüsüz olduğum anlaşılır anlaşılmaz namaz kılma şeklime kadar bağırmalı “düzeltme” çabası ölümüne kapıştı. Mescidin yerini sorduğum vakitlerde tariften önce ya dudak bükme ile kendini gösteren bir küçümseme ya da islam yolunu yeni tercih etmiş yabancı muamelesi gördüm. Benimle azıcık dini bir muhabbetin içine giren kendince tam imanlı müslüman kimseler her seferinde dini bilgilerini ve ibadetlerini yarıştırma ihtiyacı hissedip tesettür, başörtüsü ayet ve hadislerini anlatmaya giriştiler. Başörtülü bir dostum, müslüman kadının özgürlüğüne dair bir şey ifade ettiğinde; kadının özgürlük alanının ancak babası ve kocası tarafından belirlenen sınırlar içinde olabileceğini düşünenler tarafından karşılaştığı tepki, “önce o başındaki örtüyü çıkar” şeklindeydi ve bu tepkideki hakaret noktası hep ben oldum. Çünkü böyle “din dışı terbiyesiz şeyleri” müslüman bir kadın söyleyemezdi ve bu kadın başörtülü olamazdı. Tüm bunlar “başörtüsüz kadının yapacağı türden ahlaksızlıklar”dı. Ya da dinin uygulanışı ve yorumlanışı hakkında bir yorumda da ben bulunduğumda kocaman büyük harflerle “SANANE BİZİM DİNİMİZDEN, SANANE BİZİM İBADETİMİZDEN!” tepkisi aldım. Her halükarda insanlar, müslüman olduğuma ikna olmadı ve ancak kendisinde olanı verebildiklerinden* bana da bol bol kibir, ikiyüzlülük, saygısızlık ve tahammülsüzlük ikram edildi. 

Herkes bir şeylerde yarım kaldığımı düşünüyor ve tamamlama ihtiyacı duyuyor. Ya inancımın hakkını vererek örtünmem gerekiyor ya da örtüsüzlüğümün hakkını vererek inançsız veya prensipsiz yaşamam. Ancak kimse benim müslümanlığımın hakkını vermeye yanaşmıyor. Sizden rica etsem bana bir kerecik “müslüman” der misiniz?

*Albert Camus, Defterler 2 “İnsan ancak kendisinde olanı verebilir.”

19 Yorum

 • Rüya
  7 Mayıs 2018 - 11:47 | Permalink

  Aklıma geldiği cenazeevinde, en yakınını kaybeden gençlere saçları görünüyor diye ‘müslüman ol’ vaazı verebilen çok saygın(!) bir ilahiyatçı geldi. Karşısında bir insan değil saç görerek. Ne kadar tiksindirici olduğu farketmeden. Böyle insanlardan köşe bucak kaçan biri olarak anca kolaylıklar dileyebilirim.

 • Merve
  7 Mayıs 2018 - 12:12 | Permalink

  Merhaba
  Ben başartülüyüm ama yazınızda kendime dair çok şey buldumiyi ki yazmışsınız elinize sağlık

 • Basak
  7 Mayıs 2018 - 12:12 | Permalink

  İnsanlar seni bir kalıba koyamadıklarında senden rahatsız oluyorlar. Artık marjinal olmak, farklı olmak için bile belirli özellikleri taşımak zorundasın. “Dışlanmış” ,”farklı” gruplardan birine ait olacaksan onlara benzeyeceksin yoksa farklı bile olamazsın. Hiçkimse kendi halinde, kalıplara sığdıramadığı birini ciddiye almıyor. Ve bence en acısı samimiyetini sorguluyor sanki haddiymiş gibi. Ben insanlara tahammül edemediğim(umudu kestiğim) için onları beni etkileyemeyecek bir noktaya koydum. Lakin kimi nereye koyarsan koy en yakınlarının seni anlamadığında hissettiğin acı hala ara sıra sızlatıyor içini. Sana içten kucak dolusu sevgiler . İnşallah yolumuz bir gün bir yerde kesişir. İyi kal

 • Hacer
  7 Mayıs 2018 - 13:46 | Permalink

  Siz müslümansınız ve bundan sonra size örtü yoluyla saldıran kişilere peygamberimizin torunu Sare’nin de hiç başını ödemediğini söyleyebilirsiniz. Sizi yargılayan kişiler iyiliginizi düşündüğü için değil, kendi görüşünden başkasına tahammülü olmadığı için yargılıyorlar.

  • başak
   10 Mayıs 2018 - 10:54 | Permalink

   İnternette böyle bir bilgi bulamadım çok merak ettim Sare kimden olma torunu acaba?

   • Hacer
    10 Mayıs 2018 - 12:37 | Permalink

    Fatima mernisinin kadınların isyanı ve ıslami hafıza kitabında peygamberin torunu sabreden uzun uzun bahşedilmiş. Bende ordan okumuştum

 • 7 Mayıs 2018 - 14:37 | Permalink

  Başkalarından, size müslüman demelerini rica etme gereği duymadan önce, siz kendinize bir kez olsun “ben Müslümanım elhamdülillah” der misiniz samimiyetle?

  Sonrasında islam üzerine sağlıklı bir düşünce ve amel ortaya koyacağınıza inanıyorum. Rumuzların ardına saklı değil, açık kimliğinizle varoluşunuzun anlamına yaslanarak konuşacağına inanıyorum.

  Sonrasında, iman etmenin modern ve post modern hallerden, düşünce ve inanışlardan beri, başlı başına, kendine has bir düşünüş, inanış ve duruş olduğunu, “teslim ol”duktan sonra “yaşayarak” idrak edeceksiniz.

  Reçel’de bu minval üzere pek çok arızalı yazıya, öncelikle müslümanca düşünce ve pratik sahibi kadınların itiraz etmeleri gerektiğine inandım. Öte yandan nerden tutsam elimde kalmaz da eleştirel bir katkı sunarım diye uğraştım ve fakat o kadar karmaşık ve zor bir iş ki, ben başaramadım. Bu yazı için de geçerli. O yüzden genel bir değerlendirme yapmak daha uygun olacak.

  Örneğin şu tarz cümleler üzerine uzuun uzun konuşmak gerek.

  “Bu ülkede başörtüsü maalesef ki mücadelesi verilen bir şey oldu.”
  (batıla-zulme karşı elinden geldiğince mücadele edenlere karşı biraz saygı ve sevgi yok mu sizde?)
  “Yıllarca omuzlarıma bu haklı davanın travmaları yüklendi durdu.”
  (bir davanın yükünü travma kelimesine mi sığdıracaksınız?)

  Reçel’de kendini vaaz eden zihniyetin vaad ettiği topraklarda huzur ve güven olduğunu düşünmüyorum, görmüyorum da. Böylesi bir “açılma”nın islam açısından “boğulma”ya tekabül edeceğini öngöremeyen bir aklı anlamak kolay değil doğrusu.

  Netice itibariyle İslam’ın sabitelerini didiklemiş, bütünlüğüne yumruk sallamış, mütevatir hadisleri çökertmeye çabalamış olmak ne yeni ne de matah bir şeydir. Niyetiniz “halis” olsa bile.

  İslam bütün izzeti ile o yüce makamında duruyor. Bize ise nasiplenmek düşüyor. İnşallah bu dünyada idrak ederiz ve olabildiğince nasipleniriz.

  selam ve dua ile.

 • Dünya fani bilemedik
  7 Mayıs 2018 - 17:57 | Permalink

  Konuya başladığınız paragrafla sonrasında anlattıklarınızın birbirinden farklı şeyleri anlattığını düşündüğüm için yanlış mı anladım diye sormak istiyorum; baş örtüsü takmama nedeniniz ayetleri yani emredilenin meal ve tefsirinde anlatıldığı gibi düşünmediğiniz/anlamadığınız için mi yoksa tesettür denince akla sadece başörtüsü gelmemeli deyip başörtüsü takmayı tercih etmediğinizi mi demek istemektesiniz?

 • emine
  7 Mayıs 2018 - 18:06 | Permalink

  Yaşadığınız şey o kadar zor ki. Bu sanırım tahkiki iman – taklidi iman meselesi. Taklidi iman yaygın olunca, hakiki bir iman sahibi olmak yerine görünür, somut şeylere, “elalem ne der”e, gözle(mle)nebilir bir dindar olmaya önem veriliyor. Bunun sonucu anlattığınız şeyler.
  Geçtiğimiz gün yeni doğmuş bebeğimin adını sordu birisi. Öğrenince şaşkınlığını saklayamadı: ben seni İslami, sahabi ismi falan koyarsın sandım kem küm….. Biz ise sadece güzel isim koymak istedik.
  Tam olarak bir türlü öğrenemediğimiz dinimizi utanmadan başkalarına anlatmak hatta uygulatmak istiyoruz. Sloganlar, şekiller, temsiller…

 • İlhami Büyükbaş
  7 Mayıs 2018 - 18:29 | Permalink

  Elbette kardeşim.. müslümansınız.. emin ol peygamberimiz severdi seni.. “dokunmayın ona”derdi

 • 7 Mayıs 2018 - 23:26 | Permalink

  Son zamanlarda okuduğum en iyi yazılardan biriydi. Ellerinize sağlık sevgili yazar!

 • Oğuz
  8 Mayıs 2018 - 10:06 | Permalink

  Özür dilerim.
  Suçlu benim.
  Eğer müslümanlığı düzgün yaşayabilseydim düzgün tanıtabilseydim,kalbi kırılmış insanlara destek olabilseydim çevreme örnek olabilirdim. Çevremde senin çevrene örnek olur onlarda senin kalbini kırmazdı.
  Sen müslümansın.
  Ben şüpheli.

 • Melis
  8 Mayıs 2018 - 20:56 | Permalink

  boşver insanları, ALLAH biliyor.. ötede görücez kim en Müslüman. Affet onları bence, cahilliklerinden yapıyorlar diyip koyvermek lazım. yoksa hayat yaşanmıyor …

 • Duygu
  8 Mayıs 2018 - 22:56 | Permalink

  Tespitlerinize katılıyorum. Tarih başka başka yollardan tekerrür ediyor. İşin üzücü tarafı yüzlerce insanın ruhuyla verdiği ‘özgürlük’ mücadelesi aslında bir tür ‘bağnazlığa’ dönüşmüş son tahlilde

 • merve
  9 Mayıs 2018 - 01:05 | Permalink

  çok güzel bir yazı. emeğinize sağlık. bunun üzerine ben de çokça düşünüyorum, çok güzel bir şekilde dile getirmişsiniz.

 • Maryams
  10 Mayıs 2018 - 03:37 | Permalink

  Kimse kendisi icin muminim diyene degilsin diyemez .nisa 94 de yasaklanmistir. Sen muslumansin kardesim. Fakat basortusu ve tesetturun farz olmadigi fikrine katilmiyorum. Zamaninda ben de cok arastirmis ve sorgulamis biri olarak soyluyorum bunu. Tesetturu cok seviyorum.

  • Dünya fani bilemedik
   11 Mayıs 2018 - 14:30 | Permalink

   Sizin de yaptığınız yoruma göre ben yanlış anlamamışım başörtüsü konusunu, üzücü

 • Kevser
  10 Mayıs 2018 - 13:52 | Permalink

  Ne yazik ki bu soylediklerinizi ortusunun seklini begenmediklerine de yapiyor insanlar. Dahasi ortulu olmasi ya da olmamasi önemli değil, biri onlara aferin desin diye yapıyorlar. Mesele siz degilsiniz. Mesele onlar inanin ki. Kizin, dua edin ama bence bosverin. Soyleyene degil soyletene isaret eden bir emare yoksa… Butunuyle bosverin. Adeta küçük şeyhler gibi hissetme, yeryüzünde taltif edilip “Allah icin konuşmalarından” sonra kahraman ilan edilmek, müridler kazanmak, sağda solda konuşulmak istiyorlar. Müslümanın müslümana “tebliğ” yapmaktan bu kadar zevk duyduğu kaç coğrafya var merK ediyorum. Aynı karakter, cocuklarini ne kadar da mükemmel yetistirdigini de anlatacaktir, esinin ya da bagli bulundugu cemaay liderinin ne kadar mübarek oldugundan da. Zira farkinda degiller ancak herseyi, tum sınanmaları, “zaferlerini oluşturan tüm koşulları”, çocuklarinin mizacını, maddi manevi olanaklarını, kendi psikolojilerinin ya da fiziksel sagliklarinin gucunu kerameti kendinden menkul birer evliya ve hatta TANRI gibi kendilerinden biliyorlar. Bu kadar tanrinin kendisi gibi hissetmeseler bu denli övünemez, bu denli de yargılayamazlardı. Üstelik karşılarındakinin din egitimcisi olmasi ve tamamen “dogru” bir imaj cizmesi bile bu tür insanların bir cocuk parkı sohbetini zoraki tefsir dersinden ailesinin ve dini egitiminin mukemmeligine getirmesine engel olmuyor. Hatta daha ileriye goturup musluman kadinin gorevlerine vurgu yapip yine kendilerini overken, esleri ve yeryuzundeki tum erkeklerin sirtlarindaki yuku de yuklenmekle mesul tutacaklar sizi. Diyecekler ki sen Aise, Fatima ol, sen kendi vazifene bak. Esinden siddet gormen de senin imtihanin. Hikayede erkekler yok. Bu tür insanlar, TANRIKADINlar varlar ve var olacaklar. Meselenin özünün hamlık ve nefs olduğunu düşünüyorum. Yazık insanlara… Hepsi ve hepimiz mezara kadar öğreniyoruz. Ama bunu bilmiyorlar işte. Acz icinde, kendilerini disaridan görmez halde, nefs üzere vaazlar veriyorlar. Gülünç ve hastalıklı görünüyorlar. Karşılarındaki müslümanın iki sayfa kuran okuyacağı vakti, daha degerli gordukleri boş konuşmalarıyla zaptediyorlar. Bırakın, boşverin ne olur. Siz önünüzdeki yola bakın. Hazır hissetmediğiniz, size kendi aklınızın ve vicdanınızın göstermediği hiç bir yola sapmak zorunda değilsiniz nihayetinde. Yol sizin, Rab sizin, Kuran sizin, din sizin… Onlar da bir takim insanlar işte

 • veritas
  11 Mayıs 2018 - 17:52 | Permalink

  İki farklı meseleyi karıştırıyorsunuz. Sürekli “başörtülü değilim ama dindarım, namaz kılıyorum” demek zorunda olmak, Müslüman olduğunu belirtmek yıpratıcıdır. Bu konuda karar mercii zaten diğer insanlar olamaz. Sadece bunları söylüyor olsanız size katılırdım. Dindar insanların densizce yorumlarını, kabul etmeniz gereken bir farza karşı kalkan edinirseniz başka şeyler de söylemiş olursunuz ki söylüyorsunuz. Mesela başlığınızdan sizin farz olan başörtüsünü tesettürün bir parçası olarak algılamadığınızı, gerekli görmediğinizi anlıyorum. Eksikliğini bir sorun olarak görmüyorsunuz belli ki. Bu durumda bunu önemseyen insanların her türlü yorumu ve beklentisi size kötü niyetli veya gereksiz gelecektir. Aynı değer sistemine ve doğrulara tâbi değilseniz onlardan kabul beklemeniz mantıksız. Eğer doğrularınız aynıysa siteminiz tam olarak neye? Adı üstünde dindar olan kesimin kadınların emredildiği üzere örtülü olmasını beklemesine, Müslüman kadının normali ve ideali olarak bunu görmesine mi yoksa sadece bu konu üzerinden yöneltilen kaba, yargılayıcı eleştirilere mi? Yazının başlığı ve içeriği arasındaki tutarsızlık bunu anlamayı zorlaştırıyor.

 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir