REÇEL

“Adem Bir Erkek Miydi?” Yazısına Gelen Tepkiler Üzerine

Hakkımda en ufak bir bilgisi olmayan insanlar tarafından, hiçbir temeli olmayan suçlamalara maruz kalmam üzerine yazmak istedim.

  Konuk Yazar: Büşra Aytekin

reçeladem

Twitter’da sıklıkla yaptığım gibi bir yazı paylaşmamın üzerine çok ilginç olaylar cereyan etti. Hakkımda en ufak bir bilgisi olmayan insanlar tarafından, hiçbir temeli olmayan suçlamalara maruz kaldım. Bunun üzerine birkaç bir şey yazmak istedim.

Reçel’deki “Adem Bir Erkek Miydi?” yazısını “İslamı bu şekilde yeniden düşünmeye ihtiyacımız var” yazarak paylaştım. Ayetlerin anlamları üzerine hiç düşünmeden, başkaları tarafından bize sunulan yorumlarla ve kendi önyargılarımızla yerleşik hale gelmiş din algılarımızın çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Faizi bile bir kılıfına uydurarak kabul edilebilir hale getiren Müslümanlar için, Kuran’ın hükümlerinin yeniden okunması ve üzerine yeniden düşünülmesi çok önemli bir konu. Bu noktada şeriat ve fıkıh ayrımının iyi yapılması gerektiğini savunan ne ilk ne de tek kişiyim. Bu ayrım açısından, yerleşik fikirlere alternatif oluşturabilecek yeni düşünme biçimlerini çok kıymetli buluyorum. Yazının bütün kısımlarına katılmasam da bahsettiğim alternatifi sağlayacak ve ilmî bir “yeniden düşünme-araştırma” sürecine yol açacak bir iddia ortaya koymasından dolayı, insanlarla paylaşmak istedim. Söylediğim gibi, paylaşırken, başında bunu “bir yeniden düşünme” ihtiyacı açısından okumamız gerektiğini de belirttim.

Kadını, kendisi için yaratılmış bir yan varlık olarak görmenin insanî, dolayısıyla İslamî olduğuna inanmıyorum. Dini Allah’a has kılarak yaşama noktasında, dini bir gerçek zannedilen bu saçma durumun, müslüman kadınlar için ciddi sıkıntılara sebep olduğunu anlamak için üstün zekalı olmaya gerek yok. Onun da ötesinde, kadını bu şekilde kendisi için yaratılmış zannetmek, onun üzerinde bir mülkiyet hakkı iddiasını ortaya çıkaran en temel şey. Her gün öldürülen, tecavüze, tacize uğrayan kadınların bu mülkiyet algısı yüzünden bunlara maruz kaldığını tekrar tekrar yazmaya da gerek yok. Yazının, bana göre, üzerine yeniden düşünmemiz gereken mesajı buydu. Fakat hiçbiri beni gerçek hayatta tanımayan, ne yaşantımla ne fikirlerimle ilgili en ufak bir bilgisi olmayan insanlar, ne benim ne de yazının ne demek istediğini anlamaya çalışmak yerine, hem bana hem benim üzerimden yazara ciddi hakaretlerde bulundular.

r1f

r1f 2

Yazıyı eleştirme açısından, ortaya konan her fikir kanaatimce çok değerlidir. Zaten başında da belirttiğim gibi yazının değeri, üzerine düşünmediğimiz şeyleri tartışmaya açmasında saklı. Fakat, yazıyla ilgili ilmî bir eleştiri yerine, kişilere yönelik hakaret, alaya alma, hedef gösterme ne İslami bir temele dayandırılabilir ne de hoşgörülebilir. Ayrıca, yazıyı paylaşan birçok kişi olmasına rağmen, ismi cismi belli olmayan bir twitter kullanıcısı tarafından benim paylaşımımın hedefe koyulması da benim Reçel’deki yazılarımdan ve kadın mücadelesindeki düşüncelerimden çok bağımsız ve tesadüfi olmasa gerek. Yazının yazarına bile bakmayıp, beni yazar zannedenerek hakaret edenlerin, yazıyı okuduğundan ne kadar emin olabileceğimiz ise ayrı bir muamma.

Burada itibarsızlaştırılmaya çalışılan şeyin, yazıyla beraber, Reçel ve daha önceki yazımda belirttiğim giderek çoğalan yeni Müslüman kadın grubu olduğunu anlamak çok zor değil. Bunun rahatsızlık oluşturmasını anlayabiliyorum. Fakat, Allah’ın dinini kendi tekeline alarak, kendisi gibi inanmayan herkesi tekfir etmeyi bir müslüman açısından çok tehlikeli bir çizgi olarak görüyorum. Ayrıca, güya dini savunma adına (kimin dinini kime savunuyorlar o da ayrı konu) kalp kırmayı, hakka girmeyi, hiçbir bilgisi olmayan konuda zanda bulunmayı ve buna yol açmayı asla bir müslüman tavrı olarak kabul etmiyorum ve samimi bulmuyorum. Cinselliğe indirgenen ahlak anlayışımızı bir kenara bırakarak, gerçek İslam ahlakını anlamaya ve yaşamaya hepimizin çokça ihtiyacı var.

Konuk Yazar

10 yorum

 • Sevgili Büşra ellerine sağlık, ben de twitter ve facebookta gezen yorumları gördükçe çıldırmak üzereydim. Burdakilerin benzeri yüzlerce yorum bir kısmı erkekler tarafından diğer bir kısmı da “haddini bilmeyen kadınlara” had bildiren diğer kadınlar. İnsanın sorası geliyor yahu abiler bu kitap bir size mi gönderildi? Allah bize sabır versin!

 • Birisi de “cehennem halkının çoğunu kadınlar oluşturuyordu” ifadesini hadis diye paylaşmış. Acaba onun öncesi var mı neden söylendi arapçadan türkçeye tercüme edilirken anlamı nasıl etkilendi diye düşünmeden muhtemelen birinden duyup yazmış. Hadislerin önüne arkasına bakmadan,cımbızlayıp kendi işlerine yarar kısımlarını seçip alan,dini dayatma ve aşağılama aracı kılan insanlar görüyorum ben, eleştiri yapan yahut doğrusunu anlatmaya çalışan birilerini değil.

  He abim he cehennem halkının büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturcak siz de sırf erkek olduğunuz için cennete doluşacaksınız. Çünkü zaten cennetten de bi kadının kandırmacasıyla kovulmadık mı(!)

  • Yapılan umarsız yoruma tepki vermeniz çok haklı bir davranış. Ancak hadisi araştırsanız, siyak ve sibakında farklı bir şey bulunmadığını, ayrıca sahih hadislerden olduğunu bulabilirdiniz. Arapçadan tercüme edilirken illa ki farklılıklar oluyor. Lakin -tetkik ile sabit- sizi temin edebilirim metnin içeriği, söylendiği şekildedir. Ancak bilginin verdiği cahillikle oturduğumuz yerden konuşmak bize yakışmaz. -bir bayan olarak- Nitekim hadis-i şerifler biz hemcinsimize yahut karşı cinslere laf atalım diye söylenmemiştir. Üzerinden bu tür çıkarımda bulunmak, hadisin maneviyatına karşı gayr-i edeptir. Kaldı ki cennetlik olduğumuz iddia edilemeyeceği kadar cehennemlik demek de sadece söyleyene zarar verir. -Yorum yapan şahsa ithafımdır- Yorumu yapan kişiye Allah’tan hidayet dileriz ki, bize de bu yakışır. Sonuçta İstanbul’u fetheden Fatih’ler olsa da, onları yetiştiren Hatice Hüma Hatun’lar vardır. Bu, asla inkar edilemez bir gerçektir.
   Cennetten bir kadın yüzünden çıkarılma teorisi de hıristiyan inancında vardır. Müslümanlar arası tezi, anti tezi dahi komik geliyor. Saygılarımla..

 • mehdi gelip savasacak ,kafirleri oldurup kolelik/cariyelik muessesesini geri getirecek (gazetevahdet/20mart/kose yazisi)diyen bir zihniyet var turkiyede.savasin/tebligin hala kilicla yapildigini dusunen.”kadinlarin cariye olmasi tecavuze ugramasindan iyidir “le teselli olan patolojik hasta bir kafa..(bunu iddia eden hocanin diger ehlisunnet pekcok sohbetini gonulden kabul ediyorum ayrica)

  bir acikoturumda feminist bir kadin”turkiyede kadin cinayeti var”derken karsisindaki yasli-basli ilahiyatci bey”yinede avrupadan iyiyiz.avrupada kadinlar gunortasi vitrinin icinde soyunuyor”gibi akillara ziyan bir mukabelede bulunmasi,aslinda biz bazi muslumanlarin ne kadar zamandan kopuk yasadigimizi kadina karsi islam oncesi cahiliye donemi bakisini hizli ve atesle sahiplenebildigimiizi maalesef gosteriyor.

 • bence yeni bir STK kurmalı, yeni bir gerçekliğe adım atmalısınız.
  biz de “hazretiademadamdirplatformu.com” adında bir çalışma yapacağız, karşıllıklı eylemleşelim. yaşlanana kadar. Allah’a anlatacak güzel 1 hikayemiz olmalı sonuçta. ve bu hikâyeye demlik cafe’nin duvarları şahit olsun, acz’nin beyitleri arasında kaybolsun hikayemiz.

 • Büşra hanım, site moderatörleri ve konuk yazarlar, sizler tebrik edilesi insanlarsınız. Muhafazakar dünyanın zalimce ve ahlaksızca örülmüş duvarları arasına hapsedilmiş estetik zekaları, önce zindan tuğlalarını yerinden oynatarak uyandırdınız. Artık, çöplük horozlarının değil, Allah’ın otoritesini tanıyan bir özgürlüğe giden yolu açtınız. Sizinle gurur duymamak mümkün değil. Bırakın o horozlar sesi kısılana kadar ötsünler…:)))

 • Büşra Aytekin ve Zeynep Ö. sizler bildiğiniz yoldan devam edin, ahlaksız eleştirelere kulak asmayın. Bir şeyler değişecekse bunu kadınlar değiştirecek.

 • Merhabalar…
  Blogunuzu bir rastlantı eseri okumaya başladım çoğuları gibi. Şunu söylemeliyim ki sizi size övmek bir iyilik olmayacaktır fakat emin olun blogunuz hakkındaki olumlu kanaatimi çevremde ilgili olan herkesle paylaşacağım.
  Yine de sizi tebrik ederim. Kendim de tesettüre girmeyi düşünmekle , dünya varlığına kaptırmak arasında gidip gelen bir insanım. Çevremde tesettürü öğütleyen insanların bunu daha çok erkeklerin aç ve doyumsuz bakışlarından sakınmak ve benim erkek için yaratılmış olduğumdan doğru erkeğe kendimi saklamak ve benzeri kadını aşağılayıcı küçültücü yüzlerce şey arasında kaldım.

  Size şunu söyleyeyim imanımdan şüphem yok ama o kadar değişik bir islam var ki kadını küçük ,hakir ve hor gören insanlığımdan kadınlığımdan utandığım için islamı sorgulamaya başladım. Elbette Kurana meleklere peygamberlere inanıyorum. Ama bizi yaradan yüce rabbimizin erkek için yarattığına o ne derse o olcak dediğine ,erkek ne zaman yayağa gir derse gireceksin küfrederse yiyeceksin susacaksın çalışmayacaksın.. İşte bunlar bana sorgulatıyor.
  Kafam karışık olduğundan cümlelerimi toparlayamadım fakat şunu bir düşünün hukuk fakültesinde okuyorum başarılı zeki bir insanım fakat eş adayım bana mezun olur olmaz evleneceğimizi çocuk doğuracağımı ve çalışamayacağımı söylüyor. Cidden bunun doğrusu nedir ben tüm hayatım boyunca boşuna mı çabaladım bir insana yardım etme hayalleri kurdum ?