Genel

Kadın, Bayram, Adab

eid-ul-adha-teaneck-armoryjpg-6d87e85aa2bbc67f_large
Her toplumun İslam’ı anlayış ve yaşayış biçimi birbirinden farklı. Bizler de Türkiyeli Müslümanlar olarak pek çok İslam ülkesindekinden ya da Avrupa’da, Amerika’da yaşayan azınlık cemaatlerininkinden farklı bir İslam yaşıyoruz. Fakat doğrusu, biraz acayip yaşıyoruz.
Peygamber’in kadınları ve özellikle bayram kutlamasına çıkmaları pek uygun görülmeyen evlilik çağındaki genç kızları bizzat kendisinin bayram namazına çağırdığına, namaz kılmayan hayızlı kadınları dahi “namaza iştirak etmeyecelerse bile tekbirlere ve duaya iştirak ederler” diye ısrarla namazgaha davet ettiğine dair rivayetler mevcutken; başka ülkelerdeki bir çok İslami topluluğun aksine, bizde kadınların bayram namazına gittikleri vâki değildir.
“Kadın bayram namazını evde kılabilir mi?” bayramın en popüler fetva sorularından oladursun; sosyal ve mimari koşullar Müslüman kadınlar ile Allah’ın evlerinin arasını açmaya devam ediyor.
Diyanet’in resmi sitesindeki fetvaya gelince ise şöyle:

adabb

Diyanet fetvasında peygamber dönemindeki uygulamaya referans verilerek kadınların bayram namazlarına gidebilecekleri belirtiliyor, fakat bir şerh düşülmüş: Cami adabına uymak kaydıyla!
Cami adabına uymak önemlidir muhakkak fakat böyle bir uyarıya erkekler ile ilgili herhangi bir hükümde rastlamazsınız. Ancak mesele kadınların camilere gelmesi olunca kimilerinin aklına hemen adaba dair kaygılar geliverir.
Bayram bayram dilimizi acılaştırmayalım, hayırlı bir dilekle bitirelim. Kadını mescitte bile bir fitne unsuru olarak görenler için: Edep yahu!

 

*Diyanet fetvasının tamamı için buraya tıklayınız.
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir