REÇEL

Bu Kirli Bir Savaş Bayım!

Yeterince öldük. Yeterince horlandık. Yeterince köylerden, kentlerden kovulduk. Daha fazlasını istemiyoruz. Yaşamak istiyoruz!

Konuk Yazar: Haşime Elif Kılıçaslan
 
dalia_khamissy06sm_16767522402_o
Şehit-ölümsüz salvolarınız ana yüreklerimizdeki acıyı hafifletmiyor.
Oğlum 8 yaşında. Onu dünyanın tüm kötülüklerinden korumak istiyorum. Ben sadece bir anayım.
Haber izletmiyorum.Yanında siyaset, din konuşmuyorum ki zihni temiz kalsın.
Dün koşarak yanıma geldi. Gözleri buğulu. “Anne etraf rahmetsiz insan dolu, korkuyorum” dedi. Şaşırdım.
Neden diye sorduğumda internette online oyun oyadığı yaşıtı arkadaşlarının öldürmekten, ölümlerden bahsettiğini söyledi.
“Hiç acımıyorlar anne. Ben insan olana acırım” dedi. İnsanoğlunun vahşi yüzünü görmüştü, sanırım.
Şimdi her ölüm haberi geldiğinde holiganlar slogan, şovenistler savaş çığlığı attığında kendime ben ne yaptım diye 
soruyorum. Böyle bir coğrafyada böyle bir dünyaya büyüyorlar. Onları nasıl koruyacağım? Hadi canlarını korudum diyelim
zihinlerini nasıl koruyacağım?
Balıkesir’de şehit anneler derneğini arkadaşlarla ziyarete gitmiştik. Oradaki bir ana “15-16 yaşında ki çocukları gördüğümde
içim cız ediyor. Burnumun direği bir kez daha sızlıyor. Onlar da askere gidecek ve belki ölecek” demişti.
Hey Siyasiler! Bunu bize yapmaya ne hakkınız var?
Pkk bunu halkınıza yapmaya ne hakkınız var?
 
Bu duygusal bir yazı bayım, dilediğince küçümseyebilirsin.
Bunu sadece bir ana olarak yazıyorum.
 
1 aylıkken bir kangal yavrusunu köye getirdik. Kardeşlerinden ve anasından yeni ayrılmıştı. Geceler boyu ağladı, uludu.
Birgün yaralı bir kedi yavrusu bulduk, yolda. Bakımını yaptık ve ne yapacağımızı düşünüyoruz. Dışarıda tek başına hayatta 
kalamaz. Lola çok yalnızdı. Kediyi yanına koymaya karar verdik. O gece Lola ulumadı. Birbirlerine sarılıp uyudular.
İkisi de anasından, kardeşlerinden ayrılmıştı. Yaraları dost yaptı.
 
İnsanoğlu vahşi. Aklı, küresel planları, şirketleri ve kazanılması gereken para ve güç iştahı var.
 
Sizin stratejileriniz, planlarınız, dünya dengeleri falan afilli laflarınız hepsi insansız hava sahası gibi.
30 yılda yapılmayan neyi yapacak ve düzelteceksiniz?
Sadece bu coğrafyanın sıvasız evlerinin gariban çocukları ölecek ve kimisi “ölümsüzdür”, kimisi de “şehit” diye övgüler sıralayacak.
 
Yeterince öldük. Yeterince horlandık. Yeterince köylerden, kentlerden kovulduk.
Daha fazlasını istemiyoruz. Yaşamak istiyoruz! İnsanca yaşayabilmenin bedeli ölüm olmamalı.
Adalet ve barış dudaklarımın arasındaki en kutsal kelime.
Bir gün ne kendimin ne de çocuklarımın avlanmasını istemiyorum.
 
 
ÊDÎ BISEKININ! ARTIK DURUN!

Konuk Yazar

9 yorum

 • Oğlunuzu ölümden uzak tutuyorsunuz ama online oyun oynamasında bir sakınca görmüyorsunuz çok enteresan zira online oyunların çoğu savaş ve ölüm içerikli. Ayrıca bu ülkede tek bir halk var o da Türk halkı Pkk gibi ne idüğü belirsiz bir yapının halkı olması söz konusu dahi olamaz.

 • Sevgili nur,

  Önce anneliğimi sorgulayıp sonra kürt diye bir şey yokla bitirmişsiniz.Lakin Oğlum pc de oline oyun oynarken yanın da olmayı ve kontrollü oynamasını tercih ediyorum.Sizin çocuğunuz varsa siz oynatmamayı seçebilirsiniz.Bu konu uzmanlarca da tartışılan bir konu.

  Fakat bu topraklar da sadece türk halkı var diyorsunuz.”Kürtler Türk olmadığı sürece, ateistler-marksistler-sosyalistler-anarşitler müslüman olmadığı sürece, aleviler/şiiler sünni olmadığı sürece ve tabiki tüm bunlardan sonra herkes devlete biat etmediği sürece bu ülkeye barış gelmez..” gibi bişi sanırım.

  Bu slogan ve ezberlerle bir 40 yıl kaybettik.Bir sürü acı,ölüm,sürgün…Daha da mı kaybedelim? Elimiz de hiç bir şey kalmayana dek…

 • Kurtler pkk nin halki degil, boyle bir cumle kurulmasini artniyetlilik yoksa, cahillik olarak goruyorum.
  Kurtler canimiz, kardesimizdir. PKK teror orgutudur, savunmasizlara havlayan ama “sahibini” isirmayan bir kopektir.

 • Merhabalar;
  Tesadüf eseri sitenize girdim ve bu yazı gördüm okudum. Yaşım 19 olduğunu belirtmek istiyorum. Bu yazıyı da bir genç gözünden nasıl bir dünya var onu anlatmak için yazıyorum. Tabi çocuğunuz çok şanslı sizin gibi bir annesi var. Vahşet kelimesini daha nazik dille şiddet kullanmak istiyorum. Şiddeti ben ilk okulda öğrendim. Bizim öğretmenimiz çocuk çok ses yapıyor diye dövüyordu, çok ses çıkartıyor diye sövüyordu. Başka sınıftan gelen çocuklar senin kalemini silgini alıyordu ve sen neden diye sorduğunda seni itip kakıyordu. Daha sonra şiddetin devamını televizyonlar getirdi bana. Kurtlar vadisi’nden tutun Arka sokaklarına hatta benim zamanımda lise çocukları olan Arka sıradakiler vardı şiddetin alasıydı. Mahallede top oynarken tanınmayan çocuklar bize karıştığında ilk şiddetimi orada yapmıştım. Kendimin nasıl yaptığımı dahi şuan bile bilmediğim şekilde çocuğun burnunu kanatmıştım. Sonra bana neden şiddet uyguladın diye sormadan kızmalar, dövmeler başladı. Beni herşeyden koruyan anne bana şiddet uygulamıştı. Tabi anne sonuçta ağlamayı da bacağına sarılarak yapardım(yapmayan erkek çocuk yoktur bence). Bu böyle kısa bir başlagıç işte. Siz ne kadar korumaya çalışsanız da o çocuk özellikle erkek olması onun öğrenmesine, gerçekleri görmesine engel olamayacaksınız. Siz şiddetin, kötülüğün varlığını gösterip onun neden kötü bişey olduğunu kanıtlamanız lazım. Eşitli olmayı, adaletli olmayı göstermeniz lazım. İnsan olunun hangi konularda kötülük yapabilecek olduğunu siz daha iyi bilirsiniz onu bunlar karşısında cesur olmayı göstermeniz lazım. Bugün ben bana şiddet uygulansa ilk düşüncem kaçmak ama sakin kalıp anlaşmaya gitmiyorum. Bugün haksızlık olsa karşımda sesim zor çıkıyor. Lütfen onu korumaya çalışırken cesaretini, güvenini kırmayın.

 • İbrahim ,
  Yazını ve samimiyetini tebrik ederim.Mesele şiddet-öfke değil.Kendini savunmasını bilen bir çocuk.Hatta hakkını biz dahil kimseye yedirmez.
  Mesela okula hep sivil gitti.Ne öğretmeni ne de ben okul kıyafeti giydiremedik.Kendi fikirleri ve duruşu var ve saygı görüyor.
  Mesele çocukların “şunlar ölmeli” diye konuşması ve buna hayret etmesi.Çocukların diline bile kürtler ölmeli gibi bir kelime geçiyorsa vay bizim insanlığımıza.

  Meseleyi bazı arkadaşlar çarpıtmaya çalışıyor.Bu sebepten o topa girmiyorum.

  • yeterince hakim olmadiginiz bir mevzuda kalem oynatarak Yaziyi konusulmasini istediginiz noktadan uzaklastiran sizsiniz.. Sozlerim carpitiliyor gibi alinganlik icine girmeniz yersiz. Yorumlari itham etmeden degerlendirmeniz faydaniza..

 • Maryams

  Kürtler yıllardır kardeşlik ve ümmet dersi dinliyor.
  Cizre de ölen çocuklara islamcılar neden merhamet etmez?
  35 günlükken ölen bebekten, gömemediği kızını dondurucu da tutan anadan bir kere bile neden bahsetmez?Neden ağzınıza almıyorsunuz?

  Ya da hep beraber neden yeri göğü inletmiyoruz?
  Kürt diye dövülen kovulan mevsimlik işçiler var.Uzayda olmuyor.Her gün gözümüzün önünde oluyor.

  • Ideolojiler pragmatistir, menfaatcidir. Ben islamci degil sadece musluman olarak goruyorum kendimi, “siz” diye konusarak kimleri kasdediyorsunuz bilmiyorum.
   Birileri “Merhamet etmez, bahsetmez, yeri Gogu inletmez, agzina almaz..” oldugu icin mi pkk var?
   Bence sizin kafaniz karisik..

  • Kürt isciyi kovdurtan da, pkk adina polis öldürende ayni kisi.. Insanlarimiz bu danisikli dovuse ne zaman uyanacak acaba?