REÇEL

Bir Kızı Kırk Kişi İster Mi?

Okul bitti 1 yıldır ses yok. Hani nerede kırk kişi? Yoksa evde mi kaldım(!)

Konuk Yazar: Şeyma B.

kaffe

Ohooo sen bi mezun ol da neler çıkacak karşına”.

İç ses: Sahi çıkacak mı? Amaaan ne gerek var şimdi. Tabii ama bu kadar belirsizlik de çok yorucu; evlilik, iş, şehir… Nasip tabii bu işler.

Daha iç ses: Peki ben şimdi bu teyzeye “aman teyzecim ben acaba niye evlen(e)medim ki” dedim mi? Acaba dışardan bunu dert ediyor gibi mi görünüyorum? Bizim kızlar evlenmeye başlayınca, ondan herhalde; teselli ediyor, ah canım!

Hadi bakalııım, okul bitti şimdi hangi formda çıkacaksınız karşıma? “Olur mu canım öyle, bizim kızımız nelere layık.” Merak ediyorum nelere layığım? Hah tabii doktor olacak! Pardon namaz var mıydı, namaz? Olsun canııım ben evlenince alıştırırım zaten onu, hele bi doktor olsun da. Çocuk bakıyorum çünkü.

Okul bitti, 1 yıldır ses yok.  Allah, hani nerede kırk kişi? Yoksa evde mi kaldım(!)
-Var mı gelen giden?
+Yok
-Sen şimdi ailenden uzaktasın ya o yüzden bilmiyorlardır, yoksa….
+…..

Hah, 1. çinko! O uzaktan akraba kadınla annemi fısır fısır konuşurken yakaladım. İyi hadi benden de umut kesilmemiş! Ama çocuğun parası yokmuş, annem de hemen reddetti tabii. Tam olarak aynı şeyleri düşünüyoruz onunla. Dünya tatlısı.

İkinci görücü de reddedilmiş. Ben tabii sonradan öğreniyorum. Kaldı mı otuz sekiz! Anne acaba eşsiz kızına, muhteşem, harikulade, mükemmel damadı ararken bana evlenmek isteyip istemediğimi de sorsan mı?

Yaşın geldi tabii ama naparsın artık kızlar da geç evleniyor, geçen biri seni sordu aslında ama ben layık görmedim. Olsun hem daha neler çıkar karşına okumuş, kültürlü kızsın. Bak Ayşe’yi nişanladık, yarın bir gün seni de isteyecekler. Hem bi kızı kırk kişi ister bir kişi alır.” Sizler erkekleri eşya gibi birer birer eledikçe kadınları ulaşılmaz kılıyorsunuz öyle mi? Ve dahi beklenti içinde sıradakini bekleyen, en güzelini hak ettiğini ve elde edeceğini sanan sonra da istediği halde evlenemeyerek ya da evlenip mutsuz olan kadınlar yaratıyorsunuz.

Dünkü duyumlarıma göre üçüncü görücü de beğenilmemiş. Ohoo daha otuz yedi tane var. Değil mi ki bi kızı kırk kişi ister; ister ama ben istesinler istiyor muyum?

Sahi görücü neyi görür? Mutfak dolaplarına bakıyorsanız yeni sildik teyzecim. Dördüncü lütfen!

Konuk Yazar

4 yorum

  • aynen öyle.
    ben bu kızlarla, analarıyla hiç uğraşamayam deyip çekilen çok kişi tanırım.
    slav ırkı, doğu asya tarafından bakıyoruz artık.
    kafa rahat, huzur bol.

  • Bu sizce de çok çelişkili bir durum değil mi? Hem sürekli ”evlen,ne zaman evleneceksin, isteyen yok mu?” baskısı hem de gelen görücüleri reddetmek? Bizlere sormadan hem de?