REÇEL

Ablalara Selam, Direnişe Devam! (VİDEO)

Sene 1996. Çorum Belediyesi bir panel düzenlenmiş: “İslam’da Kadının Siyasetteki Konumu”.

Sene 1996…

Tansu Çiller’in başbakanlığı nedeniyle kadın yöneticiliğinin tartışıldığı dönemlermiş… ve Çorum Belediyesi konu hakkında bir panel düzenlenmiş: “İslam’da Kadının Siyasetteki Konumu”.

Konu meşhur, salon ağzına kadar dolu…

Önde ilk sıra protokol, arkasında kadınlar, onların da arkasında erkekler. Sunucunun söylediğine göre kadınlar yoğunmuş salonda. Kürsüde on kadar “bilim adamı” konuşuyor, dört saate yakın. Sonra sunucu  salondakilere söz vereceğini söylüyor; hanımlar öncelikli olmak üzere. Fakat ancak iki han’fendiye çok kısa söz verebileceklerini belirtiyor.

Sonrasını 15 dakikanızı verip izleyin. İzlerken de en son gittiğiniz paneli, forumu, toplantıyı gözünüzün önüne getirin ve cevap verin, o toplantılarda bu ablalardan, bu kadınlardan kaç tane var?

7 yorum

  • haddimize değil ama 90’ları özledik, ablaları özledik. o faşist abilere rağmen dik duran ablaları özledik. tartışmanın ciddiyetine, ortamına, ablaların tavrına gel. bugün hayal edilebilir mi bu?

  • Bayağı ibretlik olmuş.
    10 erkek 4 saat ve 2 kadın kısa süreyle konuşarak İslamda Kadın Nasıl Siyasi olmalıdır çözülecek sanıyor yaşlı bıyıklılar.. kadınlar dinliyor o arada.
    Dini muhayyile bu haliyle her şekilde kadını dışlamaya ve baskılamaya devam edecek. Kadınların feminist olması dibine kadar haktır, doğrudur.

  • Benzer bir durumu ben de yasamistim 5-6 yil evvel. Erkek yogun 50-60 kisilik bir toplantida universitede basortu yasagi ile konusulurken o ortamdaki 4-5 kadindan 2si basortulu olan bize bir turlu soz hakki verilememisti, erkek arkadaslarimizin sozum onlara “28 subat” kahramanlik demogojilerinden.

  • Ne guzel ne ciddi dusunen ablalr varmis.vay be…simdikilerin feminiezm adi altida dile getirdiklerini o ablalr 15 dakikada islamda kadin ve haklari olarak dile getirmisler..guzel ablalr guzel ablalar guzel atlara binip gittiniz mi:((