REÇEL

Ramazan Sofrasını Başka Evlere Nasıl Götürürüz?

Ramazan herkesin evine bazılarımızın evine geldiği gibi gelmiyor, sofralar bazı evlerde hiç kurulmuyor.  Bazı evlerde yemek pişmiyor, eşyalar yok, bazı evlerin hiç misafiri olmamış.

Yazar: Büşra Eser

Ramazan herkesin evine bazılarımızın evine geldiği gibi gelmiyor, sofralar bazı evlerde hiç kurulmuyor.  Bazı evlerde yemek pişmiyor, eşyalar yok, bazı evlerin hiç misafiri olmamış.

Bunun için bir şey yapmaya gönüllü birileri var.  Meselenin aynı sofrayı ve aynı sohbeti de paylaşmak olduğunu düşünen, vaktinden, ilgisinden ve alakâsından da verebilen, gerçek hayatta karşılaşmanın önemini bilen.

O birilerinden olmak da o kadar da uzak ve zor değil.   Bir facebook grubu üzerinden organize olan, bu ekibin bir parçası olabilirsiniz. Ben bu sefer duyurma gibi bir görevi de üstlenmek istedim. Kim bilir belki bir iftarı siz organize eder ya da bir sofrayı göçmen bir aileyle paylaşırsınız.

Bu Ramazan Sizdeyiz (gruba katılmak için link burada):

“Öyle bir çağda yaşıyoruz ki, hepimiz çevremizden bihaberiz. Birbirimizin halini göremediğimizden, ayağına taş değenlerimizin koluna giremiyoruz.
Öyle ya kaçımız savaşların kadınları kocasız, çocukları okulsuz ve hocasız bıraktığına bizzat şahitlik ediyoruz?

Yavaştan konuya girelim.
En son ne zaman, iftarda çorbasını nasıl kaynatacağını düşünen bir ailenin sofrasına oturdunuz?

Gelin ve bize katılın; iftarda yiyeceklerimizi, sohbetimizi ve kardeşliğimizi paylaşmak için ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine, sofralarına misafir olalım.

1-) Bizler;
– Belki çok lezzetli yemekler yapacak,
– Belki valide hanımından veya peder beyinden aldığı harçlığıyla kızarmış tavuk alacak,
– Belki ömrünce hiç kıramadığı iki yumurtayı gene kıramayacak,
– Belki en taze meyveleri alacak,
– Belki en sıcak iftar akşamlarında dondurmayı eritmeden soframıza getirebilecek,
– Belki evdeki çocuklarla saklambaç oynayabilecek misafirleriz.

2-) -Sene içerisinde misafire ihtiyacı olduğunu tespit ettiğimiz ailelerle görüşüp , bizi misafir olarak kabul edeceklerin bir listesini çıkardık. (Ramazanın içerisinde ihtiyaç sahibi olduğu duyduğumuz başka aileler olursa o evlere de ziyarete gideceğiz.)
– Belirlediğimiz ailenin kaç kişi olduğunu ve ilçesini duyuracağız.
– Misafir olmak isteyenlerle o günün menüsüne ve kimin ne yemek yapacağına/ne alacağına karar vereceğiz.
– Misafir olacağımız eve doğru yola çıkacağız.

3-) – Herkes nasibinde o gün neyi paylaşmak varsa onu getirecek.
– İşten, okuldan çıkıp gelmesi sebebiyle yemek yapamayacak arkadaşlar da tatlısını veya tatlı sohbetini alıp aramıza katılabilir.

4-) “Ben misafir olamam ama misafir olacak arkadaşlar giderken benden de bir kilo baklava götürsün.” diyenler ne yapacak: Tatlı gönderebilecekleri adresleri onlara ulaştıracağız.

Not : Bu iş herhangi bir kişi, kurum, cemiyet, cemaat, tarikat, siyasi parti veya inisiyatif tarafından üstlenilmemektedir.

Kalbi olduğunu bilen ve hatırlamak isteyen herkesin soframızda yeri çayımızda demi vardır.

Maksadımız, bu hareketin hemen her semtte evlere misafir olup yüzlere gülümseme olabilmesidir. Okuduğunuz her hususu dilediğiniz her ilçede uygulayabilirsiniz.
Böylece, bizler tarafından oluşturulmamış ama bizlerin her yanını sarmış olan “yalnızlıktan” ve “bireysellikten“ ilçe ilçe kurtulmamıza vesile olursunuz.”

1 Yorum