REÇEL

Hz. Asiye’ye Kırgınım…

Bir kadının inancı uğruna verebileceği en soylu mücadeleyi verip; bizlere yaşadıklarından çıkardığı nasihatleri yazmadığı için kırgınım.

Konuk Yazar: Sema Tursun

 

Bir kadının inancı uğruna verebileceği en soylu mücadeleyi verip; bizlere yaşadıklarından çıkardığı nasihatleri yazmadığı için kırgınım.

 

Nil’in Melike’si olarak tanınırken nefsine bu kadar hakim olmasını sağlayan iradesi ve sadece kadınlara değil tüm insanlığa örnek olan duruşuyla; ezilen halka merhamet dolu bir muamele gösterdiği yaşamını günü gününe yazmadığı ve bu günlükleri bizlere miras bırakmadığı için kırgınım.

 

Güzel yüzünde hayatı boyunca hüzünlü bir ifade olmasının sebebinin dünyevi istek ve arzuları değil aksine eşinin dünyaya olan düşkünlüğü ve azgınlığı olmasına rağmen sadakat ve iffet timsali olmasını sağlayan güzel hal ve hareketlerini betimlediği cilt cilt kitaplar bırakmadığı için kırgınım.

 

Ona tam olarak bir zulüm evi haline gelen şirkin en büyüğünün doğup tüm ülkeye yayıldığı sarayda, doğan her erkek çocuğunu öldüren kocası Firavun’u “bize göz aydınlığı olur” diye ikna ederek;  bir annenin ancak öz çocuğuna gösterebileceği şefkatle Hz. Musa’yı  bu kadar güzel bir ahlakla yetiştirmişken bizlere çocuk yetiştirme konusunda rehber olacak eserler bırakmadığı için kırgınım.

 

Kendisini tanrılar tanrısı ilan eden Firavun’un en değerlisi olduğu halde ona isyan ederek Allah’a ilk inanan olmanın şerefini yaşayıp;  Hz. Musa’nın yaptıklarının büyü değil mucize olduğunu fark eden sihirbazların iman etmelerinden dolayı öldürüldüğünü gördüğü halde imanında nasıl bu kadar güzel sebat gösterdiğini  ve  hizmetlisinin iman ettiği anlaşıldığında çocuklarının fırınlarda yakılarak işkence edildiğini görmesiyle dayanamayıp gerçekleri haykıracak cesareti gösterecek kadar hakiki birer kul olmayı bizlere öğretmediği için kırgınım.

 

Dünyanın en göz alıcı yaşamını kendisine sunan eşi Firavun’un tüm isteklerini reddedip, ona ve ona tapan halkına karşı dimdik hakkı savunurken Allah’tan sadece cennette kendisine yakın olablileceği bir ev dileyecek sabrı göstermesini sağlayan imanını nasıl böyle büyütüp koruduğunu bizlere madde madde anlatmadığı için kırgınım.

 

Tarih boyunca yaşayan en azgın insanla evli olmasına rağmen tarih boyunca yaşayan en hayırlı dört kadından biri olarak cenneti hak etmesini sağlayan sabrını nasıl koruduğunu tüm yönleriyle yazmadığı için kırgınım.

 

Yaratan’ın ayet-i kerimede örnek olarak gösterdiği mücadele dolu hayatı yaşarken bir kadın olarak bizlere neler hissettiğini; naif ve duyarlı yapısına rağmen inancını nasıl bu kadar güzel savunabildiğini anlatan notlar bırakmadığı için kırgınım.

 

Gün geçtikçe kendi nefislerimize köle olmaya başlayan bizlere dünyevi hiçbir şeyin kıymeti olmadığını yaşayarak en güzel şekilde gösterip; kendisini bu denli özgür kılan inancından bizlere bahsettiği mektuplar yazmadığı kırgınım.

 

Üretici karakter ve yaşam tarzını bile sırf kendi iyiliğimiz doğrultusunda benimseyen bizlere bir insanın kendi çıkar ve menfaatlerinden tamamen vazgeçebileceğini kemale eren imanıyla kanıtlarken;  böylesine güzel bir kul olup çevresindeki herkese yararı dokunacak kadar ince olan ruhunun güzelliklerini yansıtan, kendisini biraz daha tanımamızı sağlayacak anılarını yazmadığı için kırgınım.

 

Soyu Hz.Yusuf’un peygamberliğiyle iman eden Mısır hükümdarına dayanmasına rağmen kendini hiçbir zaman İsrailoğulları’na üstün görmeyip, tevhid inancına her zaman bağlı kalarak annelik yaptığı Hz.Musa’nın peygamberliğiyle Allah’a teslim olarak tevazu ve asaletle yaşadığı halde bizlere bu güzel özellikleri anlatan denemeler yazmadığı için kırgınım.

 

Çok şükür ki ‘ Ol deyince olan ‘ bir Rabbi’miz var ve Hz.Asiye’nin gönülden ve duru duasını da bizlere ayetlerle bildirdi.

 

“Rabbim bana kendi katında, cennette bir ev yap; beni Firavun’dan ve onun yaptıklarından kurtar ve beni o zalimler topluluğundan da kurtar.”

 

Bu duanın samimiyetiyle istersek Allah(c.c.) O’nun güzel hayatını yazdıklarından değil de birebir cenette sohbet ederek dinlememizi nasip eder inşAllah.

Amin.

Konuk Yazar

5 yorum

  • Belki yazdi fakat, kadinin yazdiklari okunmaz, gecmisi kotu benzeri seyler fetvalari veren hocalar tarafindan yok edildi?

  • Kırgınım yerine başka bir ifade kullandaydınız,
    Kırılmak için bahane arar bi haliniz olmuş zira

  • – Evet gerçek iman duygusuna sahip kişilerin çoğunluğunda olduğu gibi tebliği yayma çabasına girmiş olabileceğini düşünüyorum ben de, ama günümüze ulaşmadan Firavun ve yandaşları tarafından engellenmiş olma ihtimali yüksek.
    – Buradaki “kırgınlık” Hz. Asiye’nin şahsiyetine olan sevgi ve saygının yoğunluğunu anlatmak için mecaz anlamda kullanılmış bir ifade.

  • muhteşem kadın Hz. Asiye’nin cesaret, sabır ve daha bir sürü güzelliğin abidesi olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatmış olmanızdan ötürü teşekkür ederim… unutmuştuk gerçekten O ve Onun gibiler-le karşılaşmayı…